ادامه محاصره شهر عوامیه عربستان در ششمین روز متوالی

محاصره شهر شیعه ‌نشین عوامیه از سوی نیروهای عربستان سعودی در ششمین روز متوالی ادامه دارد.

نیروهای عربستان سعودی دهم ماه مه (۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶) با استفاده از بالگرد و ادوات سنگین نظامی شهر عمدتاً شیعه ‌نشین عوامیه را در استان الشرقیه هدف حمله قرار دادند.

محاصره این شهر از سوی نیروهای سعودی وارد ششمین روز خود شده است و بر اساس گزارش‌های منتشرشده تاکنون چند تن در درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان شهید شده‌اند.

رژیم سعودی می‌گوید این حمله از آن رو صورت گرفته است تا امکان تخریب منطقه تاریخی المسوره در راستای اجرای طرح برنامه‌ریزی‌شده نوسازی فراهم شود.

فعالان در فضای مجازی عکس و تصاویر ویدئویی از بولدوزرهایی را منتشر کرده‌اند که همراه با خودروهای سنگین زرهی به سمت این محل در حرکت هستند.

آن‌ها می‌گویند ساکنان عوامیه با کمبود شدید آب آشامیدنی مواجه شده‌اند و فقط از ژنراتورهای شخصی می‌توانند برق دریافت کنند.

نیروهای آل سعود همچنین در روزهای اخیر منطقه تاریخی و قدیمی المسوره را هدف حملات خود قرار داده‌اند و تعدادی از منازل مسکونی این محله را تخریب کردند.

به گفته منابع محلی، المسوره صدها نیروی امنیتی عربستان با کمک خودروهای زرهی قصد تخریب تمامی منازل را دارند.

بر اساس گزارش منابع محلی بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای سعودی در المسوره ده‌ها تن از زنان، کودکان و جوانان مجروح شده‌اند.

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند که عمدتاً در استان الشرقیه ساکن هستند. این استان مهم‌ترین مرکز استخراج نفت در عربستان به شمار می‌آید.

معترضان عربستانی از فوریه ۲۰۱۱ با برگزاری اعتراضات خیابانی در استان الشرقیه عربستان، به‌ویژه در منطقه قطیف و شهر عوامیه، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی، برخورداری از حق آزادی بیان و برگزاری اجتماع و همچنین پایان تبعیض گسترده هستند.