گزارش اقدامات ضد شیعی در سه ماهه نخست سال میلادی

به گزارش سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان ـ شیعه رایتس واچ ـ تنها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۷ خشونت علیه شیعیان منجر به شهادت و مجروح شدن بیش از ۱۱۷۰تن از شیعیان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شده است.

بر اساس این گزارش، اقدامات ضد شیعی همچنان در کشورهای بحرین، عربستان سعودی و پاکستان ادامه داشته و تا اندازه ای پیشروی داشته که منجر به لغو شهروندی حامیان دموکراسی در بحرین و یا ربوده شدن شیعیان در ماداگاسکار شده است.

همچنین خشونت سازمان دهی شده علیه علمای شیعه در پاکستان بسیاری از خانواده ها را بی پدر و یا بی همسر کرده است.

سازمان جهانی دیده بان حقوق شیعیان، داده های مربوط به خشونت علیه شیعیان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سه ماه نخست سال ۲۰۱۷ را در قالب یک اینفوگرافیک منتشر نموده که بر اساس آن، ۲۹۶ نفر به شهادت رسیده و ۸۷۵نفر نیز مجروح شده اند.

این گرافیک اطلاع رسان، همچنین نشان می دهد که از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی تا پایان ماه مارس، شیعیان در کشورهای بحرین، عراق، پاکستان، ماداگاسکار، عربستان سعودی، سوریه، افغانستان و الجزایر مورد آزار و یا سوء قصد قرار گرفته اند.

بر اساس این اینوگراف اغلب این حوادث منجر به جراحت و زخمی شدن مسلمانان شیعه شده و از ماه ژانویه تا ماه مارس این روند افزایش داشته و تعداد زخمی ها از حدود ۲۷۰ مورد در ماه ژانویه، به بیش از ۳۰۰ مورد در ماه مارس رسیده است.

در هر یک از ماه های ژانویه، فوریه و مارس ۲۰۱۷ در حدود صد نفر از شیعیان کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در نتیجه اقدامات خصمانه سنی های تندرو به شهادت رسیده اند.

اما بازداشت ها و دستگیری ها، روندی نزولی داشته و از حدود ۲۰۰ مورد در ماه ژانویه به نزدیک به صفر مورد در ماه مارس رسیده است.