تایمز: ۲۰۱۸ سالی پرمخاطره خواهد بود

روزنامه تایمز لندن نوشت: تنش های جغرافیای سیاسی(ژئوپلیتیک) در منطقه شبه جزیره کره و حملات سایبری قریب الوقوع، تصمیمات ترامپ و مسایل خاورمیانه، سال ۲۰۱۸ را به سالی پرمخاطره تبدیل می کنند.
تهدیدات گسترده حملات سایبری قریب الوقوع، تجارت درسطح بین المللی را با وضعیت نامعلومی روبرو خواهد کرد.
بر اساس گزارش، گروه ‘کنترل ریسک’، رقابت منطقه ای در خاورمیانه و موضع غیرقابل پیش بینی رهبران جهان از جمله ترامپ تهدیدی برای شرکت ها در سال ۲۰۱۸ است.
گروه ‘کنترل ریسک’ براساس تحلیل نقشه ریسک سالانه خود اعلام کرد: خطر افزایش مناقشه دیپلماتیک بین آمریکا و کره شمالی از زمان روی کار آمدن کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۱ به بالاترین حد خود رسیده است.
تایمز ادامه داد: ونزوئلا به علت مشکلات اقتصادی و عدم توانایی در پرداخت بدهی در وضعیت بی ثباتی قرار دارد و لیبی نیز به دلیل وجود چند دستگی سیاسی وضع بسیار ناپایداری را متحمل است.
چین یکی از کشورهایی که با ریسک کم مواجه است، به دنبال اصلاحات اقتصادی برای اجرای اهداف بلند مدت خود است اما از طرفی دولت چین باید با شرکت های خارجی تعامل کامل داشته باشد.
ایران در این نقشه ریسک پیش بینی شده که از نظر امنیتی با شدت خطرات کم روبرو می شود.
گروه کنترل ریسک درسطحی کلان ارزیابی ریسک را در سه حوزه محوری با نام ریسک سیاسی، ریسک امنیتی وریسک مسافرتی تهیه‏ می‏نماید. هر کدام از ارزیاب ها برطبق یک مقیاس درجه‏بندی‏ در پنج درجه نمایش داده می‏شود که از ‘ریسک‏ بی اهمیت‏’ شروع و به‏ ‘ریسک زیاد’ منتهی می‏شود.