درنشستی در میشیگان؛ بانوان محجبه آمریکایی از سختی‌ها و مشکلات خود سخن گفتند

دومین روایت گری سالانه حجابی زنان مسلمان با تمرکز بر روایت زندگی بانوان مسلمان و محجبه آمریکایی استادیوم راخام در میشیگان آمریکا برگزار شد.

این «مونولوگ ها» درباره روایت زندگی بانوان محجبه کارشناسی و کارشناسی ارشد و تجربیات ویژه آن ها به عنوان زنان مسلمان و حجابی در جوامع غربی بود. آن ها مشکلات و فشارهایی را که به عنوان یک زن محجبه در ایالات متحده با آن روبرو هستند ابراز نمودند. بانوان محجبه در این جلسه فشارهایی که هویت منحصر به فرد آنان را به خطر انداخته و اهمیتی که حجاب برایشان داشته را تعریف کردند.

صدای زنان مسلمان

آیا کوتما هماهنگ کننده این جلسه گفت: رویداد سالانه در سال گذشته پس از انتخابات ریاست جمهوری برای مبارزه با افزایش جرایم نفرت محور در برابر زنان مسلمان ایجاد شد. اما امسال هدف این نیست که بگوییم اسلام هراسی و جرایم نفرت محور وجود خارجی ندارند، بلکه می خواهیم صدای زنان مسلمان باشیم.

برخی از سخنرانان در این جلسه درباره اهانت های کلامی و ناملایمت ها سخن گفتند و این که حتی در یک شهر مترقی در ایالات متحده نیز اسلام هراسی به شکل قابل توجهی به چشم می خورد. زنان دیگر درباره تصمیم خود برای پوشیدن حجاب سخن گفتند و خواستار اصلاح نحوه برخورد جامعه  شدند.

عالیا البنجیم از برپا کنندگان این جلسه نیز گفت: امیدوارم مردم پس از این نشست درک بهتری از پیچیدگی های شخصیتی بانوان مسلمان به دست آورده باشند.

دلایل حجاب

وی افزود: به نظرم بهترین نتیجه گرفته شده از این جلسه شنیدن تجربیات شخصی زنان مسلمان و به ویژه دلایل آنان برای به سر کردن حجاب است. زیرا همه حجابی ها را به یک چشم نگاه می کنند. و هویت های پیچیده و متفاوت ما را که هر کدام بر شیوه حجاب ما اثر گذاشته مدنظر قرار نمی دهند.

کوتما که خود نیز در این همایش صحبت کرد، شجاعت و جسارت بانوان محجبه در آمریکا را مورد تحسین قرار داده و گفت: دیدن بانوان محجبه با استقامت و جسارتی که دارند همیشه مرا تحت تاثیر قرار می دهد. شنیدن روایت زندگی شجاعانه این زنان مرتبط با شیوه انتخاب مذهب و دین آن ها نیز هست.