پنج روز بمباران غوطه شرقی ۴۱۶ کشته بر جا گذاشت

جنگنده های رژیم سوریه روز پنجشنبه در حالی برای پنجمین روز پیاپی منطقه غوطه شرقی را بمباران کردند که بیش از ۴۰۰ غیرنظامی از جمله ۹۵ کودک از روز یکشنبه تاکنون در این منطقه کشته شده اند.

بنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه پنج روز بمباران غوطه شرقی تاکنون دستکم ۴۱۶ کشته بر جا گذاشته است. این در حالی است که این گروه شمار مجروحان در این منطقه در نزدیکی دمشق را ۲۱۱۶ نفر اعلام می کند.

بسیاری از سازمان های غیر دولتی، نهادهای بین المللی و دولتهای خارجی از حملات روزهای گذشته ارتش سوریه به غوطه شرقی ابراز نگرانی کرده اند.

طبق اعلام گروه دیده بان حقوق بشر دستکم ۵۹ نفر روز پنجشنبه در حملات هوایی به منطقه غوطه شرقی کشته شدند.

سفیر روسیه در سازمان ملل: توافقی برای آتش بس به دست نیامد

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد ۱۵ عضو شورای امنیت موفق به دستیابی به توافقی بر سر پییش نویس قطعنامه برای برقراری آتش بس یک ماهه در غوطه شرقی نشدند.

سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین از سخنانی که وضعیت منطقه غوطه شرقی را «فاجعه بار» توصیف می کند انتقاد کرد. به گفته نماینده مسکو در سازمان ملل این اظهارات با شرایط موجود در غوطه شرقی همخوانی ندارد.

در مقابل سفرای آمریکا و فرانسه در سازمان ملل در سخنان خود از شرایط اضطراری در غوطه شرقی از نظر انسانی سخن گفتند. فرانسوا دلاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل از «حمله به بیمارستانها» در غوطه شرقی انتقاد کرد.

سازمان پزشکان بدون مرز روز پنجشنبه اعلام کرد طی سه روز گذشته ۱۳ بیمارستان واقع در منطقه غوطه شرقی مورد هدف قرار گرفتند.

جنگ داخلی در سوریه که از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد تاکنون ۳۴۰ هزار کشته بر جا گذاشته است.