تداوم ممنوعیت توزیع قرآن از سوی سلفی‌ها در آلمان

به گزارش پایگاه خبری دیده بان شیعه به نقل از پایگاه خبری dw.com؛ اقدام یک گروه سلفی در آلمان با عنوان «دین حق» در توزیع رایگان نسخه‌های قرآن با اعتراض و انتقاداتی مواجه شد که در نهایت با دخالت وزارت کشور آلمان این طرح که از سوی سلفی‌ها «اقرأ» نامیده شده بود، متوقف شد.

این اقدام وزارت کشور آلمان سبب شد که سلفی‌ها شکوائیه‌ای علیه این تصمیم وزارت کشور ارائه دهند، این در حالی است که سلفی‌ها اخیرا شکوائیه‌ای خود علیه ممنوعیت توزیع رایگان قرآن کریم در آلمان را پس گرفتند، اما با وجود پس گرفته این شکوائیه از سوی سلفی‌ها، دادگاه عالی آلمان همچنان رأی به ممنوعیت توزیع این قرآن‌ها داد.

رئیس دادگاه شهر «لایپزیگ» آلمان در این خصوص گفت: این پرونده متوقف شد و ممنوعیت توزیع این قرآن‌ها بنا به دستور وزارت کشور آلمان علیه گروه «دین حق» همچنان اعمال خواهد شد.

کمپین توزیع قرآن‌های با عنوان «إقرأ: بخوان» در شهرهای آلمان یکی از بزرگترین کمپین‌های ترویج سلفی‌گری در آلمان به شمار می‌رود. سازمان «دین حق» که در سال ۲۰۰۵ تأسیس شده، مسئول این کمپین است.

بنابر اظهارات مقامات آلمان، تا کنون در ۳۸ شهر این کشور‌ قرآن رایگان توزیع شده است. توزیع‌کنندگان قرآن رایگان گروهی از اسلام‌گرایان تندروی سلفی هستند که با شعار «بخوان» قصد داشتند ۲۵ میلیون نسخه قرآن را در سراسر آلمان بطور رایگان توزیع کنند. مبتکر این حرکت فردی به نام ابراهیم ابوناجی ساکن شهر کلن است.

گفتنی است که وزارت کشور آلمان، فعالیت‌های این سازمان را در سال ۲۰۱۶ به دلیل ترویج مفاهیم افراطی از دین که با قانون اساسی آلمان مغایرت دارد، تحریم کرد