⁣آیا مسیحیان هم آیینی شبیه به پیاده‌روی اربعین دارند؟

«کامینو د سانتیاگو» شبکه‌ای از راه‌های زیارتی است که در سرتاسر اروپا با همین اسم شناخته می‌شود و به مقصد شهر «سانتیاگو دِ کمپوستلا» در شمال غربی اسپانیا ختم می‌شود. کلیسای این شهر یکی از اماکن مقدس مسیحیان است که پس از «رم» و «بیت‌المقدس»، سومین مکان مقدس برای پیروان این دین به شمار می‌آید. این شبکه از راه ها، نقاط آغازین مختلفی از شهرها و کشورهای اروپایی (از کشور همسایه ی اسپانیا مثل فرانسه گرفته تا آلمان، ایتالیا، سویس، چکسلواکی و سایر کشورها) است که مقصد همه‌ی آن ها، کلیسای دی سانتیاگو د کامپوستلا در اسپانیا هست.

این پیاده‌روی همچون زیارتی است که در تمام طول سال انجام می‌شود و اعتقاد بر این است که حضور در این زیارت باعث بخشایش گناهان می‌شود. تصمیم با خود زائر است کی و چند بار به این زیارت برود.

کلیسای «سانتیاگو دِ کمپوستلا»، یک کلیسای جامع قدیمی است که در واقع بارگاه یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح (ع) به نام جیمز مقدس (St. James) است. به همین دلیل این مسیر پیاده روی را مسیر سنت جیمز نیز می‌گویند. این پیاده روی غالبا حدود سی روز طول می‌کشد. اگرچه در روی نقشه واضح نیست اما روی مسیر، ایستگاه های مختلفی تعیین شده است که باید شروع پیاده روی از یکی از آن ایستگاه های آغازین باشد. غالبا پیاده روی بین نقطه ی شروع تا مقصد حدود سی روز طول میکشد.

برای زائران خیلی مهم است که پس از به پایان رساندن این مسیر، به طور رسمی زائر خوانده شوند. به زائران در انتهای مسیر یک سند داده میشود که اثبات میکند، شخص زیارت را کامل انجام داده است. برای گرفتن این لوح تقدیر یا مدرک پایانی، فرد باید در ابتدای سفر یک پاسپورت زیارتی بگیرد و باید طوری پیاده روی کند که بتواند طی هر روز، دو مهر از ایستگاه‌های بین راهی روی پاسپورت زیارتش دریافت کند. در این ایستگاه‌های مشخص شده، خدمات رفاهی با قیمت بسیار ارزان و یا رایگان به زائران عرضه می‌شود. همینطور باید حتما حداقل ۱۰۰ کیلومتر آخر را پیاده طی کنند و یا اگر با دوچرخه حرکت می کنند، باید بیش از ۲۰۰ کیلومتر را دوچرخه سواری کرده باشند. البته این قانون، یک رسم‌جدید است زیرا کلیسا نگران بود با گسترش قطارها و هواپیماها، افراد زحمت زیارت پیاده را نکشند و این ایین به فراموشی سپرده شود و اثر پذیری زیارت پیاده از دست برود. یکی از مهم ترین دلایل افراد برای حضور در این راه‌پیمایی زیارتی، فارغ شدن از دنیا و فراهم آوردن فرصتی برای تفکر است.

طبق آماری که وبسایت Camino Ways ارائه کرده است، در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۷۸ هزار نفر موفق به دریافت گواهینامه‌ی زیارت کامینو د سانتیاگو شده‌اند.