نابودی مسلمانان روهینگیا در سایه بی تفاوتی عربستان

روزنامه القدس العربی نوشت: نسل کشی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار همزمان با حملات نیروهای ارتش و شبه نظامیان بودایی به مناطق مسلمان نشین این کشور و به راه انداختن موج جدیدی از سر بریدن های کودکان و زنده سوزاندن غیرنظامیان که منجر به آوارگی قریب به ۶۰ هزار نفر و فرار آنها از مرزهای غربی به بنگلادش در یک هفته گذشته شده، بار دیگر اوج گرفته است.

روزنامه فرامنطقه ای «القدس العربی» سرمقاله روز دوشنبه خود را به نسل کشی علیه مسلمانان میانمار و بی تفاوتی برخی کشورهای اسلامی نظیر عربستان و امارات متحده عربی به این موضوع اختصاص داد و در مطلبی با عنوان «نابودی مسلمانان روهینگیا و بی تفاوتی عربستان» نوشت: «سازمان دیده بان حقوق بشر» عکس های ماهواره ای از اوضاع مسلمانان میانمار منتشر کرد که در آنها نیروهای میانمار را نشان می دهد که یک روستای کامل را با ۷۰۰ خانه به آتش می کشند. این روستا یکی از ۱۷ مکانی است که سوزانده شده و نسبت به نابودی ساکنانش اقدام شد.

این روزنامه با اشاره به اینکه نسل کشی علیه مسلمانان میانمار با واکنش های جهانی از سوی کشورهای غربی و اسلامی همراه شد، در ادامه نوشت:  اظهارات «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در این خصوص قابل توجه بود؛ او در این اظهارات مقامات میانمار را صراحتا به نابودی مسلمانان متهم کرد و نخست وزیر بنگلادش را مسئول تامین هزینه های پناهجویان دانست.

روزنامه مذکور ادامه داد: از عربستان سعودی  انتظار اتخاذ موضع روشنی در این خصوص می رفت اما غیر از اظهارات روز گذشته سفیر این کشور در سازمان ملل، سکوت مطلق بر مواضع آنها در این خصوص حاکم بود و رسانه های این کشور تعامل منفی و غیر معمولی با این فاجعه داشتند این در حالی  که انتظار می رفت ریاض برای توقف این جنایت ها و کمک به قربانیان مسلمان پیشروی کشورهای اسلامی باشد.

القدس العربی همچنین نوشت:به گمان قوی منطق سیاسی نهفته ورای این موضع عربستان، رویکرد جدیدی است که اخیرا این کشور به تبعیت از امارات متحده عربی در پیش گرفته است؛ رویکردی که براساس آن انکار هر نوع همدردی با مسلمانان در راستای این هدف صورت می گیرد که برای صاحبان قدرت و نفوذ در جهان بویژه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ثابت کند که به اصطلاح عربستان از  سوء ظن های مربوط به تروریسم مبرا است.

نویسنده افزود: ناگزیر باید نوعی گفتمان داخلی نهانی و حاوی تهدید و هشدار نیز در این پیام وجود داشته باشد که متوجه گرایش های سلفی و سیاسی مشخص در این کشور باشد تا به صراحت به آنها بگوید که کشتی عربستان مسیر جدیدی را در پیش گرفته و از مسیر اماراتی تقلید می کند که زیر هر سنگی به دنبال یک دشمن اسلامی است و تمام تلاش هایش را بر فاکتورهای اقتصادی مبتنی بر مصرف گرایی متمرکز می کند تا با آن عدم وجود آزادی سیاسی و پیامدهای آن را جبران کند.

القدس العربی ادامه داد:  چنین معادله ای در امارات متحده عربی و عربستان سعودی که معلوم نیست تا کی بتواند موفق باشد، معتقد است که سرگرم شدن مردم به امور معیشتی و دارایی هایشان دست در دست سیاست چماق بزرگ، برای انحراف کردن آنها از هویت اسلامی عمیق  کافی است. حتی برخی از روزنامه نامه نگاران و سیاستمداران معتقدند که تحریک احساسات مذهبی انسان ها وجرم دانستن همدردی با دیگر مسلمانان در یک کشور دیگر ، روش مناسبی برای تحقق این نسخه پیچیده شده است.

روزنامه مذکور در پایان نوشت: چنین  رویکردی علاوه بر ضعف و تناقض کلی آن با منطق انسان دوستانه و سیاسی، باعث می شود امکان زیرسوال بردن جهانیان درخصوص مفاهیم اشتباه آنها درباره دین اسلام در مقایسه با کلیشه های رایج درباره بودیسم به عنوان دین به اصطلاح صلح آمیز نادیده گرفته شود؛ امکانی که همزمان با قتل عام مسلمانان در میانمار ممکن می شود.