نگرانی ها از اعدام قریب الوقوع ۱۴ فعال شیعه

رئیس موسسه بین المللی دفاع از حقوق بشر «ریبریف» که مقر آن در انگلیس است، روز دوشنبه در نامه ای به نخست وزیر انگلیس، از وی خواست از اجرای حکم اعدام قریب الوقوع چهارده شیعه در عربستان که به شرکت در اعتراضات متهم هستند، جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان شیعه به نقل از بحرین الیوم، خانم «مایا فوا» خطاب به ترزا می عنوان کرد: مقامات سعودی هر لحظه ممکن است  ۱۴ نفر از مخالفان دولتی از جمله دو نوجوان و یک معلول را اعدام کنند.

وی با اشاره به اینکه چهاردهم ماه جاری این ۱۴ نفر برای اعدام از زندان اداره مباحث سعودی درشهرستان دمام به ریاض انتقال داده شدند، یادآور شد: دو نفر از زندانیان با نام های «مجتبی سویکت» و «سلمان قریش» ۱۷ ساله هستند که سال ۲۰۱۲ به اتهام شرکت در اعتراضات بازداشت شدند. علاوه بر این «منیر آل دم» (۲۳ ساله) فردی معلول است و از معلولیت شنیداری رنج می برد و هنگام بازداشت از سوی نیروهای سعودی شکنجه شده و شنوایی یکی از گوشهایش را به طور کامل از دست داده است.

در این نامه همچنین آمده است: حکم این افراد اول ژوئن به اتهام اعتراض و بدون ارجاع محکومان به دادگاه عالی عربستان صادر شده است. آنچه برنگرانی ها از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام می افزاید، اجرای حکم اعدام چهار فعال شیعه بود که همانند این افراد در جولای جاری از دمام به ریاض انتقال داده شده بودند.

در این پیام با اشاره به اینکه محاکمه این افراد در شرایط ناعادلانه ای صورت گرفت و قوانین بین المللی نقض شد، افزود: نیروهای سعودی از این افراد تحت شکنجه شدید اعتراف گرفته اند.

رئیس موسسه حقوق بشر ریبریف در پایان این نامه ابراز امیدواری کرد که دولت انگلیس در راستای برانگیختن نگرانی ها درباره عملیات اعدام قریب الوقوع این افراد و محکوم کردن شدید آن با شدیدترین عبارت ها اقدام کند.