اعدام چهار فعال قطیف، مخفیانه و به دور از عدالت

سازمان اروپایی- عربستانی حقوق بشر در بیانیه ای اعلام کرد: اعدام چهار فعال قطیف، مخفیانه و به دور از عدالت بود. آنها در معرض شکنجه و محاکمه ناعادلانه قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان شیعه به نقل از خبرگزاری «بحرین الیوم»، این سازمان که مقر آن در برلین پایتخت آلمان قرار دارد، روز چهارشنبه در بیانیه مفصلی اعلام کرد: اعدام چهار فعال قطیف با نام های «امجد المعیبد»، «یوسف المشیخص»، «زاهر البصری»، و «مهدی الصایغ» در تناقض آشکار با قوانین بین المللی و محلی صورت گرفت و در موارد بسیاری حاوی نقض آشکار حقوق بشر بود.

این سازمان با تاکید بر اینکه روند محاکمه این افراد در تمامی مراحل اعم از بازداشت، بازجویی، محاکمه ، صدور حکم و اجرای آن فاقد استاندارادهای محاکمه عادلانه بود، عنوان کرد:یوسف المشیخص در طول بازجویی، مورد شکنجه شدید قرار گرفت و بیشتر از ۳ ماه در سلول انفرادی به سر برد و از ملاقات با خانواده ممنوع بود. وی همچنین در دادگاه گفت که تحت شکنجه وادار به امضای اعترافاتی شده است که بازپرس آماده کرده بود.

سازمان یاد شده افزود: ۳ فعال دیگر نیز شرایطی به همین شکل داشتند و تحت شکنجه شدید از آنها اعتراف گرفته شده بود.

سازمان اروپایی- عربستانی حقوق بشر در پایان تاکید کرد: اعدام فعالان از سوی دولت عربستان، اصرار این کشور بر روش فاقد عدالت را نشان می دهد.