نخستین جشنواره مسلمانان در «پورتلند» آمریکا

پایگاه خبری «NRToday»، صداهای خاورمیانه‌ای دیروز، ۱۸ تیر، در سراسر پارک پورتلند در ایالت اورگن آمریکا به گوش می‌رسید؛ مردمی از ادیان و فرهنگ‌های مختلف در این پارک جمع شدند تا اولین جشنواره اسلامی در شهر پورتلند را جشن بگیرند.
این برنامه از سوی بنیاد آموزشی مسلمانان اورگن با همکاری برخی از نهادها و سازمان‌ها از جمله اداره پلیس پورتلند و سازمان پارک‌های این شهر برگزار شد.
برگزارکنندگان و مسئولان شهر پورتلند می‌خواهند که این جشنواره را به‌ برنامه‌ای سالانه برای مقابله با تصورات نادرست در مورد اسلام و مسلمانان تبدیل کنند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با دستور منع سفر شش کشور اسلامی به آمریکا از جمله ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن سبب آزردگی و خشم مسلمانان آمریکا شده است.
جواد خان، معلمی در آکادمی اسلامی اورگن گفت: مردم در مورد اینکه مسلمانان چه کسانی هستند و اسلام چیست، دیدگاه‌های خاصی دارند که باید تصحیح شود.
خان از پدر و مادر هندی در تگزاس متولد شده و بیست سال است که در اورگن زندگی می‌کند.
مارک مارشمن، رئیس‌پلیس پورتلند با جمعی از مأموران اداره پلیس در این جشنواره حضور یافتند.
مارشمن گفت: ما نمی‌خواهیم که پلیس نماد ترس برای جمعیت مسلمانان باشد، ما در حال همکاری با سازمان مهاجران و پناهجویان هستیم تا بتوانیم نیازهای مسلمانان را که جمعیتشان در پورتلند در حال افزایش است، بشناسیم.
وی افزود: می‌توانیم به شش ماه اول امسال نگاه کنیم و موارد منفی زیادی را ببینیم اما من می‌خواهم متفاوت نگاه کنم. فکر می‌کنم این مسائل منفی سبب نزدیک شدن انسان‌ها به یکدیگر و افزایش گفت‌وگوها شده است.
جشنواره بین‌المللی مسلمانان پورتلند با هدف اتصال انسان‌ها با استفاده از قدرت موسیقی، هنر و غذا، میزبان برنامه‌های مختلف مانند اجراهای فرهنگی، ارائه غذاهای فرهنگ‌های مختلف، بازار بین‌المللی، کارگاه‌های هنری، صنایع دستی، خوشنویسی اسلامی و برنامه‌های آموزشی است.