حکم عالم برجسته شیعه عربستانی پنج شنبه صادر می شود

پایگاه خبری «بحرین الیوم» نوشت: روز پنج شنبه آتی برابر با ۱۳ ژوییه/ ۲۲ تیر جاری، جلسه جدید محاکمه «آیت الله شیخ حسین الراضی» عالم برجسته شیعه عربستانی برگزار می شود و احتمال می رود حکم وی در این جلسه صادر شود.

این در حالی است که این نگرانی وجود دارد که  حکم سختگیرانه ای علیه این عالم شیعه عربستانی صادر شود که از برجسته ترین پژوهشگران و محققان اسلامی معاصر به شمار می رود.

فعالان عربستانی گفتند: این نگرانی وجود دارد که مقامات سعودی با بهره برداری از اوضاع تنش بار منطقه شرقیه و اوضاع کلی بی ثبات منطقه، حکم سختگیرانه ای را علیه آیت الله الراضی صادر کنند.

به گفته این فعالان، اتهامات نسبت داده شده علیه آیت الله شیخ راضی در سایه نبود عدالت قضایی در عربستان و نظر به سیاسی بودن دادگاههای این کشور، چه بسا مجازات سختگیرانه ای را به همراه داشته باشد.

آیت الله شیخ الراضی (متولد ۱۹۵۱م)،از علمای برجسته شیعه عربستان سعودی است که ۲۱ مارس ۲۰۱۶ میلادی، از سوی گروهی از نیروها و شبه نظامیان سعودی در وسط خیابانی در شهر «العمران» واقع درشهرستان «الاحساء» در شرق عربستان محاصره  و بازداشت شد.  بازداشت وی پس از محدودیت ها و احضار مکرر وی در پی خطبه های نماز جمعه که در آنها به اوضاع محلی و منطقه ای از جمله محکومیت اعدام آیت الله شیخ نمر النمر پرداخته بود، صورت گرفت.

شیخ راضی در خطبه های نماز جمعه همچنین، تجاوز به یمن و بحرین را محکوم کرد و خواستار توقف جنگ در یمن و عقب نشینی نیروهای عربستان از منامه شد. وی همچنین نسبت به توقف مداخلات عربستان در امور دیگر کشورها و پاسخ مثبت به مطالبات مربوط به اصلاحات در داخل این کشور دعوت کرد.

محاکمه آیت الله شیخ راضی ۱۲ آوریل / ۲۳ فروردین سال جاری و پس از بیش از یکسال بازداشت آغاز شد. این در حالی است که وی به دلیل کبر سن از بیماری های عدیده ای رنج می برد و در زندانی با شرایط نامناسب به سر می برد.