تبیین فلسفه حجاب با اجرای تئاتر در سوئد

حجاب در کشورهای غربی همواره مقوله‌ای است که نماد اسلام و مسلمان‌بودن تلقی می‌شود. بسیاری از غربی‌ها به حجاب احترام می‌گذارند و آن را سنت جامعه بزرگی از مردم جهان می‌دانند و البته هستند کسانی که به آن روی خوشی نشان نمی‌دهند و اعتقاد دارند که مانع کار و فعالیت‌های کاری و اجتماعی زنان می‌شود.

همین دیدگاه سبب شد تا جمعی از دختران مسلمان (که اصالتاً هنرمند عرصه تئاتر نیستند) بر آن شوند که با اجرای تئاتر «حجاب سوئدی» به مردم سوئد بگویند؛ داشتن حجاب هیچگونه تعارضی با فعالیت‌های اجتماعی و حضور در عرصه‌های کسب و پیشه ندارد و می‌توان خلبان یا پزشک و یا مهندس بود در عین حال حجاب هم داشت.
این تئاتر مورد استقبال فراوان از سوی مردم قرار گرفته و بارها در شهرهای سوئد به نمایش درآمده است.
تئاتر «حجاب سوئدی» به کارگردانی خانم امریکاورا زاورا، برای اولین‌بار در تاریخ ۲ مارس ۲۰۱۷ (اسفند ۱۳۹۵) در معتبرترین سالن تئاتر استکهلم به روی صحنه رفت و اجرای آن در شهرهای دیگر سوئد هم ادامه یافت. زمان این تئاتر حدود یک ساعت است و یکسره بدون توقف اجرا می‌شود.
پنج دختر مسلمان بازیگر این تئاتر که ساکن شهر استکهلم هستند، بازیگر تئاتر نیستند و در واقع در این تئاتر حقیقت زندگی خودشان را نشان می‌دهند که چگونه با داشتن حجاب توانسته‌اند همزمان در جامعه سوئد زندگی کنند و تحصیلات و کار و زندگی خوبی داشته باشند. یکی از این دختران مهندس است و باقی نیز در رشته‌های دانشگاهی تحصیل می‌کنند. یکی از بازیگران این تئاتر مریم علاء، جوان ایرانی‌تبار و مقیم سوئد است.
اجرای این اثر که در مطبوعات سوئد بازتاب فراوانی داشته است، نشان داد که پرداختن به مقوله حجاب با روش‌های نوین در سوئد، مخاطبان فراوانی دارد.