تاکید آژانس پناهندگان سازمان ملل بر اعطای شهروندی به مسلمانان روهنگیا

رییس آژانس پناهندگان سازمان ملل تاکید کرد میانمار به اقلیت‌ مسلمان روهنگیایی حق شهروندی اعطا کند. اقلیت مسلمان در این کشور آسیایی از سال ۲۰۱۲ شاهد خشونت‌های فرقه‌ای و نیز آواره‌ شدن ده‌ها هزار تن هستند.

فیلیپو گراندی، کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل در این سفر رسمی به میانمار در جنوب‌شرق آسیا با ساکنان شهرهای “سیتوه” و “مانگداو” در ایالت راخین میانمار که محل اقامت جمعیت مسلمانان روهنگیاست،‌ دیدار کرد.

او همچنین با آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار هم دیدار و گفت‌وگو داشت.

ایالت راخین در غرب میانمار از زمان پایان حکومت خونتا شاهد بدترین نوع خشونت‌های مذهبی در این کشور عمدتا بودایی‌نشین بوده است. از سال ۲۰۱۲ صدها مسلمان روهنگیایی کشته و بیش از ۱۴۰ هزار تن بی‌خانمان شدند. تنش‌ها در روزهای اخیر پس از قتل یک عضو مدیریتی روستا و کشته شدن سه تن حین پاکسازی کمپی متعلق به روهنگیایی‌ها بالا گرفته است.

فیلیپو گراندی به خبرنگاران گفت: مهم است که روی اعطای حق شهروندی به این جامعه مسلمان که سال‌هاست از حق شهروندی محروم مانده‌اند، کار کنیم.

دولت میانمار حدود یک میلیون روهینجایی را مهاجر غیر قانونی از بنگلادش می‌داند و به آنها حق شهروندی نمی‌دهد؛ این در حالی است که خانواده‌های روهنگیایی نسل‌هاست در آنجا زندگی می‌کنند. کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین گفت، سرمایگذاری بیشتر در این منطقه لازم است.

او افزود: اینجا یکی از فقیرترین ایالات میانمار است و نیاز فوری برای توسعه سرمایه‌گذاری که باید دو گروه باشد، وجود دارد.