از جنگ ۳۳ روزه تا ذلت زندان + عکس

«ایهود اولمرت» نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی از ۱۵ ماه پیش برای گذارندن دوره ۱۹ ماهه محکومیتش در زندانه بسر می‌برد.

وی که به دریافت رشوه در زمان تصدی سمت شهرداری بیت‌المقدس متهم شده است، اولین نخست ‌وزیر اسرائیل است که به تحمل زندان محکوم می‌شود.

اولمرت در سال ۲۰۱۴ میلادی به اتهام رشوه گیری در زمانی که شهردار بیت‌المقدس بود به شش سال زندان محکوم شد. این حکم بعداً به ۱۸ ماه تقلیل یافت، اما به دلیل کارشکنی‌ در امور قضایی یک ماه دیگر به زمان محکومیتش افزوده شد.

اولمرت ۷۰ ساله در ویدئویی که قبل از رفتن به زندان منتشر شد، اتهام رشوه‌گیری را مطلقاً رد کرد.

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل متهم بود که با دریافت رشوه، مجوز ساخت یک پروژه ساختمانی عظیم را صادر کرده است، پروژه‌ای که اجرای آن نیاز به تغییرات بنیادی در قوانین منطقه‌بندی بیت‌المقدس داشت.

علاوه بر این، وی برای سازندگان، تخفیف‌های مالی و امتیازهای دیگر در نظر گرفته بود.

ایهود اولمرت از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ میلادی نخست وزیر اسرائیل بود.

وی بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ میلادی شهردار بیت‌المقدس بود و بعد به عنوان وزیر وارد کابینه اسرائیل شد.

در سال ۲۰۰۶ میلادی که «آریل شارون» نخست‌ وزیر وقت رژیم صهیونیستی دچار سکته مغزی شد، ایهود اولمرت جای وی را پر کرد و قدرت را در دست گرفت و در زمان جنگ ۳۳ روزه ــ که در ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۶ آغاز شد و با رسوایی اسرائیل به پایان رسید ــ نفر اول این رژیم بود.

اتهامات مختلف فساد بر تمام دوران سه ساله نخست‌وزیری اولمرت سایه افکنده بود و او نهایتا پذیرفت که از سمت خود کناره گیری کند.

رسانه‌های صهیونیستی به تازگی تصویری از اولمرت در حال غذا خوردن در زندان منتشر کرده‌اند. در تصویر مشخص است که او بسیار شکسته شده است.