عربستان، بحرین، امارات و مصر و روابط خود با قطر را قطع کردند

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با اعلام آنچه حمایت قطر از تروریسم خواندند روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند.

عربستان سعودی روز دوشنبه روابط دیپلماتیک و هرگونه ارتباط زمینی، دریایی و هوایی با قطر را قطع و اعلام کرد این اقدام برای محافظت از عربستان در برابر آنچه ریاض تروریسم و افراط گرایی نامید، ضروری است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نقل از یک منبع رسمی اعلام کرد عربستان تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک و کنسولی خود را با قطر قطع کند تا از امنیت ملی خود در برابر خطرات ناشی از تروریسم و افراط گرایی محافظت کند.

این منبع رسمی همچنین اعلام کرد عربستان سعودی هرگونه ارتباط زمینی، هوایی و دریایی خود را با قطر قطع کرده است و از همه کشورهای برادر و دوستان خود می خواهد همین کار را انجام دهند.

ریاض ضمن اعلام ممنوعیت سفر اتباع عربستان به قطر، به اتباع قطر هشدار داد چهارده روز فرصت دارند تا خاک عربستان را ترک کنند.

عربستان سعودی ورود شهروندان قطری به این کشور یا تردد از این کشور را به دلایل بازدارنده امنیتی ممنوع کرد.

شبکه تلویزیونی الحدث در خبری فوری اعلام کرد، فرماندهی ائتلاف (ائتلاف عربی علیه یمن) به مشارکت قطر در این ائتلاف پایان داد.

این شبکه افزود، این اقدام به دلیل حمایت قطر از القاعده و داعش صورت پذیرفت.

بحرین نیز قطر را به حمایت از تروریسم و مداخله در امور داخلی خود متهم کرد.

در بیانیه ای کوتاه که در خبرگزاری رسمی بحرین منتشر شد آمده است بحرین، متحد نزدیک عربستان سعودی، همچنین ارتباط دریایی و هوایی با قطر را قطع می کند و از اتباع خود در قطر می خواهد ظرف مدت ۱۴ روز این کشور را ترک کنند.

بحرین شهروندانش را از سفر به قطر یا اقامت در این کشور منع کرد.

بحرین همه مسیرهای هوایی و دریایی این کشور به قطر و بالعکس را ظرف ۲۴ ساعت آینده می بندد.

بحرین اعلام کرد دیپلمات های خود را از خارج می کند.

بحرین به دیپلمات های قطری ۴۸ ساعت فرصت داد این کشور را ترک کنند.

در بیانیه قطع رابطه با قطر که در پایگاههای مختلف خبری بحرین از جمله خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد دلیل قطع ارتباط با قطر اصرار این کشور به حرکت در مسیر بی ثباتی بحرین و مداخله در امور داخلی کشور بحرین عنوان شده است.

این بیانیه می افزاید، قطع روابط به دلیل حمایت های قطر از فعالیت گروههای مسلح تروریستی و تامین مالی گروههای مرتبط با ایران است تا این گروهها بتوانند در خرابکاری ها و توسعه هرج و مرج در بحرین پویا باشند. این اقدامات نقض آشکار تمامی توافقات، تفاهمات و اصول قانون بین المللی است و در عمل به آنها ارزش ها، قانون، اخلاق، حسن همجواری و پایبندی به اصول حاکم بر روابط کشورهای حوزه خلیج(فارس)، حتی درکمترین سطح ممکن مراعات نشده، و به نوعی بی اعتنایی به تمامی تعهدات پیشین است.

این بیانیه می افزاید، بحرین با هدف حفاطت از امنیت ملی، قطع روابط سیاسی با قطر را اعلام می کند، نمایندگان سیاسی خود را از دوحه فرا می خواند و با توجه به اتخاذ تدابیر لازم، به تمامی نمایندگان سیاسی دوحه در خاک بحرین چهل و هشت ساعت فرصت می دهد تا خاک بحرین را ترک کنند. بحرین همچنین اعلام کرد از زمان صدور این بیانیه تا بیست وچهار ساعت آینده، تمامی خطوط هوایی در برابر پرواز هواپیماها و تمامی بنادر و آبراه های منطقه ای در برابر کشتیرانی از قطر به بحرین و برعکس مسدود می شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی مصر، اعلام کرد مصر روز دوشنبه از قطع روابط خود با قطر خبر داد و این کشور را به حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

مصر اعلام کرد برای حفظ امنیت ملی این کشور، آسمان و بنادر خود را به روی همه وسایل حمل و نقل قطر بسته است.

وزارت امور خارجه جمهوری عربی مصر با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام قطع روابط سیاسی با کشور قطر، علت چنین تصمیمی را حمایت دوحه از سازمان های تروریستی و تلاش برای فتنه انگیزی و شکاف در میان کشورهای عربی عنوان کرد.

در این بیانیه آمده است، به علت اصرار نظام سیاسی قطر به حرکت در مسیر دشمنی با مصر و بی نتیجه بودن تمامی تلاش ها جهت دور کردن این کشور از سیاست حمایت از سازمان های تروریستی و در صدر آنها اخوان المسلمین، جمهوری عربی مصر تصمیم گرفته است تا روابط سیاسی خود را با کشور قطر قطع کند، دوحه به آن دسته از رهبران اخوان المسلمین که به علت مشارکتشان در فعالیت های تروریستی علیه امنیت و سلامت مصر، با احکام قضایی مواجه شده اند پناه داده است ضمن اینکه این کشور در ترویج اندیشه های القاعده و داعش و حمایت از عملیات تروریستی در صحرای سینا نقش دارد. این کشور همچنان به مداخله در امور داخلی مصر و کشورهای منطقه اصرار دارد و این روند تا حدی است که امنیت ملی اعراب را تهدید و به گسترش فتنه انگیزی و شکاف در جهان عرب کمک می کند. اینگونه فعالیت ها در چارچوب برنامه های حساب شده این کشور علیه وحدت و منافع امت عرب است.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه مصر آمده است، جمهوری عربی مصر همچنین اعلام می کند در چارچوب حفاظت از امنیت ملی خود، خطوط هوایی و بنادر خود را در برابر تمامی وسایل حمل و نقل قطری مسدود کرده است و از کشورهای دوست و برادر و همچنین شرکت های عربی و بین المللی درخواست خواهد کرد تا در مقصدشان به دوحه به این تصمیم مصر توجه داشته باشند.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی امارات عربی متحده اعلام کرد امارات روز دوشنبه روابط خود را با قطر قطع و این کشور را به بی ثبات کردن امنیت منطقه متهم کرد.

امارات شهروندانش را از سفر به قطر یا اقامت در این کشور یا تردد از آن منع کرد.