استفاده از حجاب توسط FIBA به رسمیت شناخته شد

مقامات ارشد فدراسیون جهانی بسکتبال اعمال قانون ممنوعیت حجاب و پوشش های دینی را متوقف نمود.

فدراسیون جهانی بسکتبال FIBA در آخرین نشست خود که هفته گذشته در “هنگ کنگ” چین برگزار شد، با تجدید نظر در قانون ممنوعیت حجاب در طول بازی های رسمی بسکتبال، استفاده از حجاب و هر نوع پوششی بر روی سر را با شرایط خاصی مجاز اعلام نمود.

این فدراسیون پیش از این هرگونه استفاده از حجاب و پوشاندن سر را ممنوع اعلام کرده بود ولی از سال ۲۰۱۴ میلادی و در پی افزایش درخواست ورزشکاران بانوی این رشته از FIBA تجدید نظر در این قانون را در دستور کار خود قرار داد.

وبسایت رسمی فدراسیون جهانی بسکتبال در اطلاعیه‌ای اعلام نمود: قانون اخیر این فدراسیون نتیجه تحقیقات و مشورت هایی است که در نهایت استفاده از مدل های پوششی فرهنگی و دینی مختلف را که در برخی کشورهای و فرهنگ ها مورد درخواست است، همسو با قوانین فیبا تشخیص داد.

همچنین در بخشی از این اطلاعیه آمده است که پوشش سر که توسط بانوان در مسابقات مورد استفاده قرار می گیرد باید همرنگ لباس تیم باشد.

قانون ممنوعیت استفاده از حجاب نه تنها برای بانوان مسلمان مشکل ساز بود، بلکه برای بسیاری از مسیحیان ارتدوکس، یهودی و سیک ها نیز مشکلاتی را ایجاد کرده بود.

زنان بسکتبالیت قطری که در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ شرکت کرده بودند، به دلیل استفاده بازیکنان آن از حجاب از دور مسابقات کنار گذاشته شده و محبور به پرداخت جریمه سنگین شدند.

بسیاری از ورزشکاران حرفه ای این رشته، با تمجدید از ین تصمیم فدراسیون جهانی بسکتبال، این اقدام آن را احترام به ارزش های فرهنگی و دینی ورزشکاران خواندند.

شایان ذکر است تا کنون برخی دیگر از رشته های ورزشی از جمله فوتبال نیز استفاده از حجاب را برای ورزشکاران این رشته مجاز اعلام کرده بودند.