ابراز نگرانی کمیساریای عالی حقوق بشر از وضعیت ترکیه، یمن و مصر

زید رعد حسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه اول مه/۱۱اردیبهشت نسبت به تمدید وضعیت اضطراری در ترکیه، احتمال حمله به بندر حدیده در یمن و ادامه سرکوب‌ مخالفان در مصر ابراز نگرانی کرد.

آقای حسین با اشاره به بازداشت‌های گسترده، اخراج‌های گروهی و تمدید وضعیت فوق‌العاده در ترکیه، ضمن ابراز نگرانی درباره شرایط این کشور گفت: «واقعا ناراحت‌کننده است که اتهام و بازداشت به یک روند عادی تبدیل شده است. وی درباره بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران افزود: «روزنامه‌نگاری در ترکیه جرم نیست. این مساله‌ای است که دولت باید متوجه آن باشد.»

احتمال حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری عربستان سعودی به بندر حدیده یمن در کناره دریای سرخ، یکی دیگر از نگرانی‌های کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گزارش شد.

هفته گذشته و پس از بالا گرفتن بحث‌ها درباره حمله قریب‌الوقوع ائتلاف به این بندر استراتژیک، احمد عبید بن دغر، نخست وزیر دولت در تبعید یمن گفت که ترجیح می‌دهد به جای حمله، سازمان ملل بر وضعیت حدیده نظارت کند.

آقای رعد حسین حمله احتمالی به حدیده را به شدت نگران‌کننده خواند و گفت: «سازمان ملل از تبعات بشردوستانه چنین حمله‌ای در تشدید بحران انسانی در یمن نگران است. وضعیت می‌تواند وخیم‌تر شود و انسان‌های بسیاری در صورت یک هجوم گسترده جان خود را از دست خواهند داد.»

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از دو سال پیش علیه مواضع حوثی‌ها و برای بازگردندان عبد ربه منصور هادی به قدرت وارد میدان جنگ داخلی در این کشور شده است؛ جنگی که تاکنون بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

اعلام ۳ ماه وضعیت فوق‌العاده در مصر در پی بمب‌گذاری در دو کلیسای ارتودکس این کشور هم واکنش کمیساریای عالی حقوق بشر را در پی داشت. آقای زید با انتقاد از ادامه جو امنیتی حاکم بر این کشور گفت: «به نظر ما مسائلی مانند وضعیت فوق‌العاده، زندان‌های گسترده، گزارش‌های شکنجه و ادامه بازداشت‌های خودسرانه، به تقویت افراط‌گرایی در زندان کمک خواهد کرد.» وی با پذیرش اهمیت امنیت ملی افزود: «امنیت ملی باید برای همه کشورها در اولویت باشد. اما تکرار می‌کنم، حقوق بشر نباید بهای امنیت را بپردازد.»