یمن در محاصره قاچاقچیان دارو و مواد غذایی

جنگ در یمن در چارچوب اقتصادی و نظامی، تبعات سنگینی بر اوضاع انسانی و بهداشت در یمن گذاشته است و این فرصت را نیز به مافیای دارو و افراد سودجو داده است که داروهای غیر قانونی را وارد بازارهای محلی کنند.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان شیعه ; بنابر گزارش های رسیده از وزارت بهداشت یمن، داروهای غیر قانونی و غیر استاندارد که در بازارهای یمن وجود دارند، بدون هیچ گونه کنترل توسط وزارت بهداشت خرید و فروش می شوند.

این گزارش ها حاکی از آن است که این داروهای قاچاق به نام وزارت بهداشت و بدون گمرک وارد یمن شده اند، در حالی که این داروها در انبارهای تجار سودجو نگه داری می شوند.

بنابر منابع رسمی یمن، در حالی جنگ در یمن به اوج خود رسیده و حصار اقتصادی بر این کشور گسترش یافته است که داروهای غیر قانونی در شهرهای این کشور به صورت قابل توجهی افزایش یافته است و قاچاق این داروهای غیر قانونی توسط تجار وابسته به عربستان و امارات از بنادر تحت تصرف این کشور ها وارد یمن می شوند.

از مهمترین داروهایی که مافیای دارو وارد یمن کرده اند، داروی “midazolam” ساخت سوئیس می باشد که نوعی مسکن است و استفاده بیش از اندازه آن موجوب اعتیاد اشخاص می شود، همچنین داروی “آلپرازولام” که با نام تجاری “زاناکس”  شناخته شده است که از داروهای آرام بخش، مسکن و اعتیادآور به شمار می آیند.

جنگ و تحریم های اقتصادی علیه یمن، یکی از مهمترین عوامل گسترش داروهای غیرقانونی و اعتیادآور در این کشور می باشد که بیشتر آنها ساخت کشورهای سوئیس، هند و ترکیه می باشد که به بهانه تامین بازار دارو سعی دارند، ناتوانی دولت صنعاء را به همه مردم نشان دهند.

بنابر گفته یک منبع امنیتی در یمن، برخی از تجار دارو بدون در نظر گرفتن منافع مردم یمن و فقط برای مصالح شخصی خود و برخی از گروه های وابسته به دشمنان، دست به چنین کارهایی زده اند.

اخیرا وزارت بهداشت، کمیته ای نظارت کننده به همراه نیروهای امنیتی برای نظارت بر این بازار تشکیل داده است که بازرسی بر داروخانه ها، فروشگاه و بازار دارو را شروع کنند و داروهای قاچاق و غیر قانونی را ضبط و توقیف نمایند و در وزارت بهداشت و درمان نگه داری کنند، که پس از آن به صورت رایگان به بیماران و با توجه به نیازهای بیمارستان های دولتی در اختیار آنان گذاشته خواهد شد، همچنین به موجب قانون با مرتکبان جرایم برخورد خواهد شد.

لازم به ذکر است که ۵۰ درصد داروهای قاچاق که در بازارهای محلی به فروش می رسد، بدون برچسب و تاریخ تولید و انقضا خرید و فروش می شود که علاوه بر عواقب بهداشتی آن ضرر بر اقتصادی ملی این کشور در عرصه ساخت دارو را نیز به همراه خواهد داشت.

این در حالی است که مسئولین فاسدی که از نظام سابق در حکومت باقی مانده اند، از ورود و پخش داروهای ارسالی و هدایای انسانی به مردم یمن جلوگیری می کنند و آن دارو ها را به صورت داروهای بی نام یا بنام داروهای ساخت کشور های دیگر در بازار سیاه بفروش می رساند.

این ضعف مردم در خرید داروها بر به خاطر تحریم های علیه این کشور باعث شده است که مردم به سوی خرید داروهای ارزان و غیر بهداشتی و غیر استاندارد روی بیاورند.