روزگار سخت مسلمانان چین زیر سلطه حکومت پلیسی

چین به طور بی‌سابقه‌ای در حال ایجاد یک حکومت پلیسی برای سرکوب مسلمانان است.

«جیمز لیبولد» متخصص حوزه امنیت چین در دانشگاه «لاتروب» استرالیا گفت: چین به طور بی‌سابقه‌ای در حال ایجاد یک حکومت پلیسی برای سرکوب مسلمانان است.

به گزارش ایندیپندنت، این متخصص افزود: مسلمانان در چین پس از آنکه دولت کمونیستی این کشور مجموعه‌ای از قوانین را به بهانه مقابله با تروریسم به جامعه تحمیل کرد، دچار مشکلات فراوانی شده اند.

ایالت «سین‌کیانگ» در غرب چین محل زندگی اویغورها، اقلیتی مسلمان در چین است که به طور گسترده هدف تبعیض هستند.

در سال‌های اخیر درگیری‌های خونینی در این منطقه شکل گرفته است که حکومت چین، جدایی‌طلبی مسلمانان را دلیل این ناآرامی‌ها می‌داند!؛ اما گروه‌های حقوق بشر می‌گویند که این ناآرامی بیشتر واکنشی به سیاست‌های سرکوب‌گرانه حکومت مرکزی چین است.

هفته گذشته، صدها مسلمان اویغور پس از بازگشت از سفرهای زیارتی خارج از کشور دستگیر شدند.

گفته می‌شود، دادگاه‌های این منطقه دستور دارند که با هرکس که هر نوع فعالیت دینی به گفته دادگاه غیرقانونی انجام می‌دهد، برخورد کنند.

این در حالی است که بسیاری از اعمال دینی مانند داشتن حجاب، شرکت در کلاس‌ قرآن، داشتن محاسن برای مردان، روزه‌داری در ماه رمضان و به زبان‌آوردن «السلام علیکم» ممنوع شده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز به تازگی با صدور گزارشی نسبت به افزایش سرکوب مسلمانان «اویغور» از سوی حکومت چین هشدار داده و آن را نقض آشکار آزادی های مدنی دانسته است.