بخش قدیمی شهر موصل نیز به تصرف ارتش عراق درآمد

خبرگزاری آلمان از بغداد گزارشی منتشر کرده است که بر اساس آن، جنگ بر سر آزاد سازی موصل به پایان خود نزدیک شده است. بر اساس این خبر، نیروهای عراقی موفق شده‌اند کنترل بخش قدیمی موصل را نیز از چنگ داعش خارج سازند. بخش قدیمی شهر موصل آخرین سنگر داعش در این شهر بود.

شهر موصل برای داعش اهمیتی استراتژیک داشت. اما، نیروهای ارتش عراق و متحدانش موفق شدند در جریان عملیات خود کنترل این شهر را از دست آن‌ها خارج سازند.

اعلام خبر تصرف موصل

یحیی رسول، یکی از رزمندگان ارتش عراق و سخنگوی عملیات موصل روز شنبه ۸ ژوئیه (۱۷ تیرماه) گفت: «ما تا رود دجله تنها چند متر فاصله داریم. پیشروی نیروهای عراقی که با پشتیبانی نیروی هوایی ممکن شده است، یک موفقیت بزرگ است.»

سخنگوی عملیات موصل ارتش عراق در عین حال اعلام کرد که در جریان حملات اخیر، ۳۵ نفر از اعضای گروه تروریستی داعش به قتل رسیده‌اند و از آن گذشته نیروهای ائتلاف ضد داعش موفق به دستگیری ۶ نفر از آن‌ها شده‌اند. گفته شده است که این افراد قصد داشتند از بخش قدیمی شهر بگریزند.
در ماه فوریه، نیروهای ارتش عراق با کمک و پشتیبانی هوایی ارتش عراق و ائتلاف ضد داعش عملیات خود را برای تصرف بخش غربی موصل آغاز کردند. تقریبا یک ماه پس از آن، این نیروها موفق به تصرف بخش شرقی شهر موصل شدند.

شهر موصل در سال ۲۰۱۴ به تصرف نیروهای داعش درآمد. عملیات آزادسازی موصل همزمان با عملیات تصرف مجدد شهر رقه در سوریه پیش می‌رود.