رونمایی از نخستین فرهنگ لغت اسلامی به زبان اشاره در عراق

نخستین فرهنگ لغت اسلامی به زبان اشاره برای ناشنوایان توسط مرکز «امام حسین علیه السلام» وابسته به آستان مقدس حسینی تهیه و طی مراسمی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس حسینی، در این مراسم که با حضور «سیدجعفر الموسوی» تولیت آستان مقدس حسینی و تعدادی از شخصیت‌های دینی، فرهنگی، دانشگاهی و نمایندگانی از جمعیت‌ها و سازمان‌های بهزیستی همراه بود، از این فرهنگ لغت رونمایی شد. 

بر اساس این گزارش، «باسم العطوانی» مدیر مرکز «امام حسین علیه السلام» که کارشناس زبان اشاره نیز هست، طی سخنانی در این مراسم تصریح کرد: این واژه‌نامه به همت تعدادی از کارشناسان زبان اشاره و ناشنوایانی از استان‌های مختلف عراق تهیه شده است. 

وی افزود: این اقدام برای نخستین‌بار در عراق و به منظور گردآوری و ترجمه واژگان و اصطلاحات اسلامی که یک مسلمان برای گفت‌و‌گوی مستقیم یا غیر مستقیم با دیگر مسلمانان در کشورهای مختلف به آن نیاز دارد، انجام شده است. 

العطوانی همچنین تصریح کرد: تلاش شده است اطلاعات و مفاهیم دینی و فرهنگی از قرآن کریم، احادیث، ادعیه، سیره و بیانات «اهل بیتعلیهم السلام» و برخی مفاهیم عقیدتی، فقه و تاریخ اسلامی در این فرهنگ گنجانده شود.