وضعیت قرمز در «غوطه»

از صبح امروز درگیری‌های شدیدی میان ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی در چندین محور محله «القابون» در شمال شرقی پایتخت جریان دارد و مواضع تروریست‌ها هدف حملات توپخانه‌ای و موشکی قرار دارد.

یک منبع میدانی گفت نیروهای ارتش در محله «البلعه» در اطراف شرکت برق القابون پیشروی و چندین ساختمان جدید در جنوب شرقی این محله را هم آزاد کرده‌‌اند، همچنین یک گروه از تروریست‌ها در یکی از تونل‌های حفر شده‌شان در القابون محاصره شده‌اند.

از سوی دیگر ۲۰ هزار نفر از ساکنان شهرک‌های «مضایا، بقین والزبدانی» در حومه غربی دمشق در پی  اخراج تروریست‌ها و پاکسازی کامل این مناطق به سرزمین‌های اصلی‌ خود بازگشتند.

خبر دیگر اینکه درگیری‌های شدید میان باندهای تروریستی جیش‌الاسلام، فیلق‌الرحمن و جبهه‌‌النصره با یکدیگر در  غوطه شرقی همچنان ادامه دارد و درگیری‌ها در شهر‌های زملکا و حزه متمرکز است، این گروه‌ها مواضع یکدیگر را با تانک و موشک هدف قرار می‌دهند.

رسانه های وابسته به گروه‌های تروریستی از پیشروی تروریست‌های جیش‌الاسلام در محله‌های زملکا و کشته شدن شماری از تروریست‌های فیلق‌ الرحمن از جمله معاون سرکرده این گروه خبر داده‌‌اند.

این در حالی است که شمار زیادی از غیرنظامیان ساکن مناطق تحت اشغال گروه‌های تروریستی در غوطه شرقی در پی درگیری‌های خونین این گروه‌ها و از ترس جانشان از این مناطق گریخته‌اند.

ناظران احتمال می‌دهند که علت درگیری‌ این گروه‌ها با یکدیگر به خاطر غنایم و تونل‌های قاچاق سلاح و مواد غذایی و نیز دستورات حامیان خارجی‌شان اعم از سعودی‌ها، قطری‌ها و ترکیه است که هرگاه فرصتی برایشان پیش می‌آید از آنها برای تهدید دمشق استفاده می‌کنند.

از حمص هم خبر می‌رسد که نیروهای ارتش روستاهای «التدمریه، جباب، حمد رجم القصر،رجم درغام، و الرجم العالی» و تپه الاعلام و الترکس و چندین حلقه چاه نفت و گاز را در حومه شرقی حمص از اشغال گروه تروریستی داعش آزاد کرده‌اند و همچنان به پیشروی در این مناطق ادامه می‌دهند، درگیری‌های شدید با داعشی‌ها در این محور ادامه دارد.