شورای علمی آکادمیک زیارت اربعین تأسیس شد

به گزارش پایگاه خبری دیده بان شیعه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حسینی، مرکز تحقیقات و پژوهش‌های «کربلاء» وابسته به این آستان مقدس اعلام کرد: دانشگاه‌های بغداد، المستنصریه، کربلاء، کوفه، بابل، المثنی، واسط، ذی قار، بصره، میسان، دیالی، قادسیه، کرکوک، النهرین، دانشکده امام کاظم علیه السلام و مؤسسه بیت‌الحکمه عراق در تأسیس این شورا همکاری داشته‌اند.

«عبدالامیر قریشی»، مدیر مرکز تحقیقات و پژوهش‌های کربلاء در این باره تصریح کرد: در شورای علمی آکادمیک زیارت اربعین نماینده استاندار کربلای معلی، نماینده‌ای از شورای استانی و نمایندگانی از دانشگاه‌‌ها در آن حضور دارند که ضمن تدوین برنامه‌های تئوری، نحوه اجرایی کردن آن‌ها را به شیوه‌های علمی بررسی کرده و برای اجرا به سازمان‌های مربوط ابلاغ می کنند.

وی با اشاره به اعتقاد آستان مقدس حسینی و «شیخ عبدالمهدی کربلایی»، متولی شرعی این آستان مقدس، به کار علمی و دانشگاهی تصریح کرد: زیارت میلیونی اربعین حسینی پدیده‌ای متمدنانه، فرهنگی و بی‌نظیر در جهان است، اما اکنون مشکلاتی در برگزاری این مراسم وجود دارد که باید برطرف شود.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد تحول در برنامه‌ریزی و ارائه خدمات در برگزاری این زیارت و ارائه تسهیلات لازم به زائران توضیح داد: از جمله اموری که این شورا به آن می‌پردازد، بررسی مسائل اقتصادی استانداری کربلای معلی، تامین زیرساخت‌ها و تبین جنبه فرهنگی و متمدنانه آموزه های اهل بیت علیهم است.

مدیر مرکز تحقیقات و پژوهش‌های کربلاء همچنین تاکید کرد: این مرکز پیش از این برای ثبت زیارت میلیونی اربعین حسینی در فهرست آثار معنوی سازمان یونسکو تلاش کرده است.